Schabowy z frytkami z selera i pietruszki

Dobry schaboszczak nie jest zły. Ostatnio jemy ciągle wątróbkę, jagnięcinę (tu kupuję swoją), dziczyznę. Nie mówię, że to niesmaczne mięsa, ale nie pamiętam kiedy jadłam normalnego schabowego w panierce. Polska klasyka.

MIĘSO:

  • 4 plastry dobrego polskiego schabu bez kości

PANIERKA:

  • mąka z tapioki (lub ziemniaczana)
  • 1 szt. jajo ekologiczne
  • 3 szczypty ziaren czarnuszki
  • 3 szczypty ziaren kminku
  • sól
  • pieprz

FRYTKI:

  • 2 szt. średnie selery
  • 2 szt. małe pietruszki
  • szczypta czarnuszki
  • sól
  • pieprz

SURÓWKA:

  • 1/2 szt. grapefruita
  • 1 szt. jabłko kosztela
  • 2 szt. garście jarmużu

DODATKOWO:

  • słonina do smażenia kotletów i pieczenia frytek
  1. Najpierw oczyszczamy selera i pietruszkę i kroimy jak na frytki. Ja pokroiłam pietruszkę w plastry. Nastawiamy piekarnik na termoobieg na 200C. Na blachę wsypujemy warzywa z kilkoma plastrami słonimy i przyprawami i pieczemy ok 40 min. Mieszamy od czasu do czasu, żeby się róno upiekły.
  2. W międzyczasie rozbijamy mięso. Najłatwiej zrobić to, wkładając umyte i osuszone kawałki mięsa między dwie warstwy foli spożywczej ułożonej na desce do krojenia. Przy pomocy tłuczka do mięsa dokładnie rozbijamy schab na cienki plaster. W ten sposób mamy i deskę i tłuczek czysty, a folię wyrzucamy.
  3. Solimy mięso i pieprzymy. Odkładamy.
  4. Robimy panierkę. Na jeden talerz rozbijamy jajo i bełtamy widelcem na gładko. Na drugi talerz sypiemy mąkę i przyprawy. Mieszamy, żeby przyprawy połączyły się z mąką.
  5. Kawałki schabu maczamy raz z jaju, raz w mące obtaczając w panierce równo z obu stron.
  6. Wytapiamy słoninę na patelni i smażywmy schabowe na tłuszczu, na średnim ogniu, aż do rumianej skórki.
  7. Przygotowujemy surówkę.
  8. Gotujemy w czajniku wrzątek i przelewamy nim jarmuż. Następnie na sitku kąpiemy w zimnej wodzie. Pozbawiamy jarmuż najtwardszych części i pozostawiamy do odcieknięcia.
  9. W międzyczasie myjemy jabłka i grapefruit. Grapefruit oczyszczamy również z białej skórki.
  10. Owoce kroimi na mniejsze części (słupki lub plastry – jak lubisz) i łączymy z jarmużem. Nie potrzeba już więcej przypraw do surówki, z owoców zrobi się naturalny sos.

Dobry schaboszczak nie jest zły. Ostatnio jemy ciągle wątróbkę, jagnięcinę (tu kupuję swoją), dziczyznę. Nie mówię, że to niesmaczne mięsa, ale nie pamiętam kiedy jadłam normalnego schabowego w panierce. Polska klasyka.

Można przygotować schab po prostu na grilu, bez panierki. Ale to nie będzie to samo. Mieliśmy ochotę na panierkę. Wiem, że wielu z Was ma problem z czego zrobić paleo panierkę. Ja robię najprostszą. Używam albo mąki ziemniaczanej, albo mąki z tapioki i jajo. I to by było na tyle. Czasem dodaję przyprawy jak dziś czarnuszkę i kminek – bo je uwielbiam. Czasem mąki mieszam z ostropestem (to ten co wspomaga pracę wątroby).

Nie używam żadnych orzechów do panierki. Dlaczego? Bo się łatwo przypalają i co mi po takich zwęglonych migdałach, z których zostały tylko toksyczne tłuszcze trans.

Poza tym taka prosta panierka z w/w, neutralnych w smaku mąk, moim zdaniem najbardziej przypomina klasyczną.

Co do frytek, to ostatnio zasmakowałam w belgijskich na krakowskim Kazimierzu (ślinotok), ale te z selera czy pietruszki (a szczególnie z selera), niejednego już zaskoczyły (pozytywnie) swoim smakiem. Koniecznie dużo morskiej lub himalajskiej soli i to jest to.

Co do surówki to bardzo lubię połączenie jarmużu z owocami – jabłkiem, grapefruitem czy gruszką. Robiłam też z dodatkiem daktyli (pycha). Jarmuż teraz można kupić wszędzie. Ja kupuję w Biedronce taki pakowany w foli. Wiem, że to nie jest idealne rozwiązanie, ale cóż. Czytałam, że jarmuż jest jednym z mniej wymagających warzyw i nie trzeba do jego uprawy stosować środków chemicznych więc jest szansa, że się tak szybko nie otruję. Poza tym jarmuż działa antynowotworowo, ma dużo kwasu foliowego i witaminę K. Warto go jeść.

Wiele osób mnie pyta skąd mam te drewniane kubeczki, miseczki i łyżki, których używam do prezentacji swoich dań. Otóż to dzieło mojego Witolda – Pana Złotej Rączki, Artysty Zdolniachy, który w ramach relaksu i odstresowania rzeźbi w drewnie. Więc mam naczynia jedyne w swoim rodzaju. Nikt takich nie ma, bo nie ma dwóch takich samych.

Dania główne
Kuchnia europejska
SONY DSC